info@tiyatrofil.com

0 553 135 94 64 - 0 850 346 0 FİL (345)

UYUMADAN ÖNCE İNGİLİZCE KİTAP
Hepimiz biliyoruz ki kitap okuma alışkanlığı en etkili olarak küçük yaşlardan itibaren kazandırılır. Bu anlamda en büyük rol anne babalara düşmektedir. Size sevindirici bir haber vererek başlamak istiyorum ki Türkiye’de çocuklarına kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya çalışan anne babalarımızın sayısı gittikçe artıyor. Ayrıca Tüik verilerinden alınan bilgilere göre de her dört kişiden birinin kitap okuma alışkanlığı kazandığı bilinmektedir.
Çocukların kendi ana dilinde okudukları kitaplar kadar öğrendikleri yabancı dil veya ikinci dilde yazılmış kitapları da okumaları dil gelişimleri açısından oldukça etkilidir. Dili hala edinme sürecinde olan çocuklara bol bol kitap okunmalı, kelime bilgileri bu sayede taze tutulup farklı cümle kalıpları ile tanışmalarına imkân sağlanmalıdır.
Peki, uyumadan önce başucu kitabı olarak İngilizce kitaplar tercih edilebilir mi? Uyumadan önce okunan kitapların bilişsel becerilerin gelişmesine yardımcı olduğunu biliyoruz. Yaratıcı düşünmeyi de geliştirerek olaylara farklı açılardan bakma becerimizi destekler. Yani bir dili edinmek için ihtiyacımız olan temel öğeleri uyumadan önce kitap okuyarak kazanabiliriz. Yaratıcı düşünme becerisi gelişmiş çocuklar, gelişmemiş çocuklara göre ikinci bir dili daha hızlı öğrenirler. Çünkü dilin yapılarını analiz edip günlük hayatta pratiğe dökme yetenekleri daha çok gelişmiştir. Uyumadan önce çocukların yoğunlaştığı konular, uykuda ve rüyalarda pekişerek uzun süreli hafızaya daha kolay atılabilmektedir. Bu anlamda İngilizce masallar ve hikâyeler dili geliştirmeye yardımcı olacaktır. Kitapta geçen yeni kelimeler ve kalıplar tekrar edildiği takdirde zihne yerleşecek ve uyandıktan sonra gün içerisinde kullanılan İngilizce’de tercih edilecektir. Bu yüzden bir İngilizce kitabı yalnızca bir gece okuyup rafa kaldırmak yerine, haftada bir okumak çok daha pekiştirici olacaktır.
Sonuç olarak çocuklarımıza kendi dillerinde aldığımız masallar ve hikâye kitaplarının yanında, İngilizce kitaplar alıp kitaplıklarının bir köşesine hatta yatak başuçlarına koyalım. Uyumadan önce okunan kitaplardan edinilen yeni bir kelime bile çocuğunuzun dil gelişimine katkı sağlayacak, dilde farkındalığı arttıracaktır.

Tiyatro Fil
 
To Top ↑ To Top ↑