info@tiyatrofil.com

0 553 135 94 64 - 0 850 346 0 FİL (345)

Yaz geldi, sıcaklıkları hissettik. Miniklerimizin çoğu okullara veda etti. Bir an önce tatile gidip kendimizi serin sulara atmak, hiçbir şey düşünmeden tatilin keyfini çıkarmak için gün sayanımız bile vardır. Bu süreçte çocuklarımızın tüm sene boyunca büyük çabalar sarf ederek öğrendikleri İngilizceyi unutmalarından endişelenenlerimiz de vardır. Bunun için çözümler arayanlar doğru sayfadalar.d
 Yıllardır süregelmiş bir inanç; ‘’İngilizce çok nankör bir dildir, azıcık kullanma hemen unutursun’’. Efendim bence yıllardır kandırıldık çünkü İngilizce nankör değildir; İngilizceyi kullanmayanlar nankördür. Hem sen tüm sene boyunca her gün öğrenmek için kullandığın dili yaz geldi diye kullanma, tek kelime çalışma, hem de ona nankör de! Biz çocuklarımızı bu tuzağa düşürüp İngilizceyi nankör diye kötülemiyoruz arkadaşlar. Tatilde de bu yabancı dilden keyif almalarının yollarını buluyoruz.
Bu yolculukta en iyi dostlarımız öncelikle kitaplar. Bildiğimiz gibi her çocuğun İngilizce seviyesine ve yaşına göre İngilizce romanlar, küçük hikâyeler, tekerleme kitapları var. Bunları çocuğumuzun yatağının başucunda bulundurup her gece okumasına teşvik edersek o kitap bir hafta sonra plaj çantasına da girer, sahilde tanışılan arkadaşlara da okunur. Siz de hayran hayran izlersiniz.
Yazın İngilizceyi unutmamanın diğer yollarından biri ise rutinlere devam etmektir. Unutmayalım ki sene içerisinde çocuklarımızın okulda devam ettirdikleri bir İngilizce rutini vardı. Evde de bir İngilizce konuşma rutini oluşturmak çocuğunuzun hafızasını canlı tutacaktır. Rutinler konusunda daha kapsamlı değindiğimiz yazımızı daha sonra paylaşacağız.
Ekranda vakit geçirmeye izin veren velilerimiz, bu öneri sizin için. Ekran dediğimiz televizyon, bilgisayar, tablet oyunları hayatımızın kaçınılmaz parçaları. Bu konuyu avantaja çevirmek sizin elinizde. Madem bunlardan kaçış yok, madem çocuğunuz ısrarla teknolojinin nimetlerinden faydalanmak istiyor, verin İngilizce kelime oyunlarını, izletin İngilizce çizgi filmleri, açın British Council etkinlik sayfalarını. En azından ekran ile geçirdiği vakit ona bir katkı sağlasın. Tabii bizim önerimiz günde en fazla yarım saat ekranda vakit geçirmesi, ekrana bağımlı olmaması.
Evde veya arabada İngilizce şarkılar dinlemek hatta bu şarkılar eşliğinde dans etmek en keyifli önerimiz. Şarkılardan farklı kelimeler bulun, lyrics incelemesi yapın, hatta şarkı sözlerini renkli kâğıtlara yazıp küçük bir lyrics defteri hazırlayın. Şarkılar ile İngilizceyi sevmiş, daha sonra İngilizce öğretmeni olmaya kadar gitmiş bir çok insan tanıyoruz.
Özetle size neler yapabileceğinizden bahsettik. Belki bunların hepsini zaten yapıyorsunuzdur. Belki de bu konuyu daha önce hiç önemsememişsinizdir. Biz yine de kulağınıza suyu kaçıralım ki Eylül ayında unutulmuş bir dil ile karşılaşmayalım. İngilizce ile dolu, kimsenin nankörlük yapmadığı keyifli bir yaz geçirmenizi dileriz.

Tiyatro Fil
 
To Top ↑ To Top ↑